ABD'nin F-16 kararı sonrası Miçotakis’ten itiraf gibi açıklama: Türkiye'ye satışını engellememiz zor

Düzenleyen: / Kaynak: AA
ABD'nin F-16 kararı sonrası Miçotakis’ten itiraf gibi açıklama: Türkiye'ye satışını engellememiz zor

DÜNYA Haberleri  / AA

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını durdurması için büyük çaba sarf eden Yunanistan, Washington’un Türkiye adımından sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı ile ilgili ‘Güçler dengesi’ diyerek itiraf gibi bir açıklamada bulundu.

Yunanistan ABD’nin F16 kararı sonrası açıklama yaptı. SKAI FM radyosuna konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yunan iç politikası hakkında da değerlendirmelerde bulunan Miçotakis, erken seçim düşünmediğini belirterek dört yıllık görev süresini tamamlamak istediğini ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN İKİ YOLU VAR”

İktidara geldikten sonra Türkiye ile ilişkileri değerlendiren Miçotakis, Ankara’nın önünde iki yol olduğunu ileri sürdü. Miçotakis, "Türkiye eğer Avrupa'yla yakınlaşmak istiyorsa, sadece tansiyonu düşürmesi yetmez, aynı zamanda Avrupa ülkelerinin egemenlikleri ve egemenlik haklarından şüphe etmeyi de bırakmalı. Eğer diğer yolu seçerse Avrupa perspektifinden daha da uzaklaşmış olacak ve tabii ki bunun AB-Türkiye ilişkilerine sonuçları olacaktır." diye konuştu.

ABD'nin F-16 kararı sonrası Miçotakis’ten itiraf gibi açıklama: Türkiye'ye satışını engellememiz zor

MİÇOTAKİS’TEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Türk-Yunan ilişkilerinde 2020 yılının yaz dönemindekine benzer bir gerginliğin bu yaz yaşanmasını beklemediğini belirten Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile martta gerçekleştirdiği görüşmenin de olumlu bir atmosferde geçtiğini hatırlattı. Miçotakis, "Türkiye, Yunanistan'ın egemenliğinden şüphe etmeye devam ettiği sürece, Türk-Yunan ilişkilerinde herhangi bir iyileşme olması mümkün değil." dedi.

“TÜRKİYE İSTİKRARSIZLIK KAYNAĞI”

ABD ziyaretine de değinen Miçotakis, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Türkiye'nin ABD'den F-16 satın almasına olumlu yaklaşımına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Her kim Yunanistan'ın ABD'nin Türkiye'ye silah satışını sonsuza dek engelleyebileceğini düşünüyorsa, bence gerçek güçler dengesini tamamen anlamamaktadır. Bence neyi başardık? Özellikle ABD Kongresine, şu an NATO'nun güneydoğu kanadında istikrarsızlık kaynağı olan NATO üyesi bir ülkeye silah satışının, ABD'nin kendi çıkarları doğrultusunda olmadığını anlatmayı (başardık)."

ABD'nin F-16 kararı sonrası Miçotakis’ten itiraf gibi açıklama: Türkiye'ye satışını engellememiz zor

“KONGRE TÜRKİYE’YE SİLAH SATIŞINDA İSTEKLİ DEĞİL”

Miçotakis, bu noktadan sonra ABD'nin silah satışına ilişkin kararlarının son derece karmaşık, uzun vadeli ve bürokratik sürece bağlı olduğunu, Türkiye'nin davranışlarını değiştirmemesi halinde Kongrenin şu an Türkiye'ye silah satışına istekli olmadığını ileri sürdü. Yunanistan'ın uluslararası arenada izole edilmiş bir Türkiye arzulamadığını belirten Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan'ın çok iyi dost olmaması için bir neden olmadığını kaydetti. Miçotakis, Yunanistan'ın Avrupa ile Türkiye arasında bir köprü olabileceğini savunarak, "Ancak bu bize bağlı değil, Türkiye'ye bağlı." dedi.

Düzenleyen:  - DÜNYA
Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...