ABD ölüm makinesini Orta Doğu'ya soktu: 7/24 petrol sevkiyatını gözetleyecek

Düzenleyen:
- Güncelleme:
ABD ölüm makinesini Orta Doğu'ya soktu: 7/24 petrol sevkiyatını gözetleyecek

DÜNYA Haberleri

ABD'nin daha önce Irak ve Suriye'nin işgalinde kullandığı güdümlü füze denizaltısı yeniden ortaya çıktı. 2 bin 500 kilometre menzili olan 154 Tomahawk füzesi kapasiteli denizaltının Basra Körfezinde petrol sevkiyatının yapıldığı Hürmüz Boğazı'nda civarında konuşlandırılması dikkat çekti.

ABD’nin Bahreyn'de bulunan 5. Filosunun Sözcüsü Timothy Hawkins, ABD donanmasının 154 Tomahawk füzesi taşıma kapasitesine sahip güdümlü füze denizaltısını Orta Doğu'ya konuşlandırdığını duyurdu.

'BÖLGESEL DENİZ GÜVENLİĞİ İÇİN'

Denizaltının görevine dair detay vermeyen Hawkins, Georgia eyaletindeki Kings Bay'den gelen denizaltının Cuma günü Süveyş Kanalı'ndan geçtiğini söyledi.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre Hawkins, “Denizaltı, 154 adede kadar Tomahawk seyir füzesi taşıma kapasitesine sahiptir ve bölgesel deniz güvenliği ile istikrarını sağlamaya yardımcı olmak için 5. Filoya konuşlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

TOMAHAWK FÜZELERİ IRAK VE SURİYE’DE KULLANILMIŞTI

Gemilerden veya denizaltılardan fırlatılan Tomahawk seyir füzeleri, 2 bin 500 kilometreye kadar olan hedefleri vurabiliyor.

Füzeler 2003'te ABD önderliğindeki Irak işgalinin başlangıcında ve 2018'de Suriye'de kullanılmıştı.

ABD’nin 5. Filosu, Basra Körfezinde tüm petrol sevkiyatının yüzde 20'sinin yapıldığı Hürmüz Boğazı'nda devriye geziyor.

Görev bölgesi, Yemen Babülmendep Boğazı'ndan Süveyş Kanalı'na kadar uzanan Kızıldeniz'i de kapsıyor.

ABD, İngiltere ve İsrail, İran'ı son yıllarda petrol tankerlerini ve ticari gemileri hedef almakla suçlarken, Tahran yönetimi ise iddiaları reddediyor.

İHA

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düzenleyen:  - DÜNYA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...