AB 3 aşamalı planın ilkini gerçekleştirdi: Ukrayna'ya 220 bin top mermisi ve bin 300 füze 

Düzenleyen:
- Güncelleme:
AB 3 aşamalı planın ilkini gerçekleştirdi: Ukrayna'ya 220 bin top mermisi ve bin 300 füze 

DÜNYA Haberleri

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerinin aldığı kararla Ukrayna’ya mühimmat tedarikinin gerçekleştirildiğini duyurdu. İki ay önce başlatılan 3 aşamalı plan kapsamında 220 bin top mermisi ve bin 300 füze tedarik edildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamalarda 20 Mart'ta kabul edilen 3 aşamalı plan kapsamında Ukrayna’ya 220 bin top mermisi ve bin 300 füze gönderildiğini söyledi. 

1 MİLYON MÜHİMMAT HEDEFİ

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, AB’nin Ukrayna’ya bir yıl içinde 1 milyon adet mühimmat tedarik etme hedefini tutturma yolunda ilerlediğini aktaran Borrell, "Önümüzdeki günler, haftalar ve aylar Ukrayna'daki savaşta stratejik olarak belirleyici olacak" dedi.

İKİNCİ AŞAMA YAZ AYLARINDA İMZALANMASI BEKLENİYOR

AB'nin en az 2 milyar euro değerindeki 3 aşamalı planının ilk aşaması, AB üyelerinin stoklarından Ukrayna’ya mühimmat göndermesini, ikinci aşama ülkeleri ortak sipariş vermesini ve üçüncü aşama ise silah firmalarının üretim kapasitelerini artırılmasına içeriyor. Yetkililere göre, planın ikinci aşamasının yaz aylarında imzalanması bekleniyor.

"UKRAYNALI PİLOTLARIN F-16 EĞİTİMİ BAŞLADI"

Borrell toplantı öncesi yaptığı açıklamada ise, Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçaklarını kullanabilmeleri için eğitim almaya başladığını duyurmuş, "Nihayet birkaç ülkede pilotlara F-16 eğitimlerinin verilmeye başlanmasından dolayı mutluyum. Bu zaman alacak ama ne kadar erken olursa o kadar iyi olacak" ifadelerini kullanmıştı. Pilotların eğitimine hangi ülkelerde başlandığı yönündeki soruyu yanıtlayan Borrell, "Örneğin Polonya'da" demişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Düzenleyen:  - DÜNYA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...